Kobudo a zbraně v karate
Vztah ke karatedo
Karate je cestou prázdné ruky. Vložíme-li do ruky zbraň, stává se tato naší prodlouženou rukou. Rozdíl v pojetí boje je tak dán pouze specifičností dané zbraně, principy však zůstávají stejné. V karate existují kata, která se odkazují na boj proti ozbrojenému útočníkovi - použito je především bo - 6 stop dlouhá hůl. Prvky bo-jutsu lze nalézt v kata Jion, Jitte, Jiin, Kanku-Sho, Bassai-Sho a v závislosti na výkladu určitě i v dalších. Opačně také v kobudo najdeme kata (se zbraněmi), které použivají i kopy a údery.
Renshi V.vd Wijngaarden a sensei J.Podhorný (Čáslav, 2004)
V karate dnes využíváme (pokud vůbec) především hůl bo jako tréninkové pomůcky - ostatně bo tvoří základní zbraň umění kobudo. V minulosti byl trénink se zbraněmi v rámci
cesty prázdné ruky nejspíše více využíván. Postoje a techniky karate i kobudo jsou si natolik podobné, že jsou
dle mého názoru jedním celkem. Zástupci skutečně tradičních škol karate (shotokai - Shigeru Egami) nebo některé styly okinawského karate (Oshukai - Kenyu Chinen) dodnes tyto
zbraně při tréninku používají. Pomáhají v rozvoji koordinace, kime (směřování a načasování síly), přirozeně posilují tělo a rozšiřují jeho cítění.
Nezávisle na stylech kobudo a jejich syllabu, trénink s bo nebo nunchaku by měl patřit do tréninku zájemců o bojová umění. Společně s nožem (a případně střelnou zbraní) se jedná o základní modely všech zbraní, které můžeme v reálné situaci potkat (tyč obecně + vířivá zbraň + řezná/bodná zbraň + střelná zbraň).
Nůž jako tradiční zbraň naší civilizace
Není tradiční součástí tréninku kobudo či karate. Jde o vysoce efektivní a logicky oblíbenou zbraň. V rukou útočníka je nebezpečná - aniž by přitom šlo o jakkoli trénovaného jedince. V případě vlastní obrany proti noži získejte na svou stranu jiné výhody a vyhněte se přímé konfrontaci.
Okinawské kobudo - tradice spjatá s karate
Viz dále Matayoshi kobudo.
na začátek stránky