Osobnosti karate

Kenyu Chinen

Mistr Kenyu Chinen pochází z Okinawy a střídavě žije ve Francii. Karate trénuje od roku 1959. Učil se u velmistrů jako jsou Katsuya Miyahira nebo Shuguro Nakazato. Byl také blízkým žákem mistra Shinpo Matayoshiho, u nějž se učil od roku 1962 kobudo. Kenyu Chinen je držitelem stupňů 9.dan v shorin-ryu karate a 9.dan okinawského kobudo.

      

Gichin Funakoshi

Gichin Funakoshi [gičin funakoši] se narodil jako syn samuraje roku 1870 ve městě Naha na Okinawě. V mládí byl velmi slabý a začal trénovat karate (v té době spíše forma typické okinawské sebeobrany). Postupem času se jeho zdraví zlepšilo a zesílil. V roce 1922 jej japonský ministr školství vyzval, aby předvedl okinawské karate v Tokyu na exhibici tělesné výchovy. Jeho ukázka na tehdejší představitele japonské tělovýchovy zapůsobila. Funakoshi podporoval opravdové kořeny karate: odvahu, laskavost a výborně ovládané techniky. Na trvalo se usadil v Tokiu, aby zde vyučoval karate. Zemřel v Japonsku v roce 1957.

      

Takeji Ogawa (9.dan)

Takeji Ogawa žije v Rakousku a několikrát do roka bývá hostem seminářů v ČR. Karate studuje velmi disciplinovaným způsobem a v mnoha cvičeních je pro své žáky prakticky nepřemožitelný díky hlubokým znalostem a dlouholetému tréninku. Pan Ogawa byl trenérem rakouské reprezentace. Nevede svým jménem žádnou organizaci, věnuje se naplno pouze karate - to je samo o sobě velmi výjimečné.

Patrick McCarthy (8.dan)

Pat McCarthy je žákem nedávno zesnulého mistra Kinjo Hiroshiho, ale trénoval i u mnoha dalších. Je autorem světoznámé knihy Bubishi - Bible karate. Jeho pojetí karate (koryu-uchinadi) je především praktické a velmi široké (bo-jutsu, boj na zemi), stejně tak i jeho znalosti.

Václav Liška (7.dan)

Václav Liška je pro mne skutečným mistrem karate a výjimečnou osobností.

Jan Steklý (4.dan JKA)

Několikanásobný mistr ČR a mezinárodní instruktor japonského karate JKA. V letech 2004-2013 byl pravidelným hostem v našem dojo. Jan Steklý žije poblíž Děčína, přesto zdokonaluje JKA v našem regionu.       

na začátek stránky

 

Napište nám | ©2005  Svoboda Petr    aktualizováno 02.01.2019

Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 pixelů