Kumite
Kumite a tegumi
Rozbor určité modelové situace s jedním či více partnery je další klíčovou součástí karate. Zajímco v kihon (kihon-waza) jsme hledali ideální formu, nervosvalovou koordinaci, motorické principy a podobně, v kumite jsme nuceni pracovat se skutečnou situací, kterou nám simuluje partner. Pokud podmínky značně zjednodušíme, říkáme tréninkové metodě kumite. Jedná-li se o volný trénink bez zjevných pravidel, hovoříme o tegumi. Vysvětlit se to dá takto: útok do rozkroku je v kumite nepřijatelný, ale v tegumi má své místo.
Dojo-kumite
Různé formy útoků a obranných reakcí, odvozených od kihon-waza. (v kobudo např. kumi-bo)
Kumi-waza
Cvičení je vhodné pro začátečníky a jedná se prakticky o cvičení kata, do kterých provádí náš partner své útoky nebo obrany. Účelem cvičení je uvědomění, že za každým pohybem provedeným v sólo tréninku je nutno vidět skutečného útočníka.
Bunkai, oyo
Význam bunkai je podstatně hlubší, ale v tomto kontextu si můžeme bunkai představit jako vysvětlení modelové situace z kata a to s pomocí alternativních technik, které předchozí znalosti z kumi-waza dále rozšiřují nebo spatřují v jiném rozměru. V oyo je pak ponecháno více prostoru pro osobní interpretaci dané situace, nebo libivolné zakončení (deguchi-waza).
Kote, kote-kitae
Jedná se o různá kontaktní cvičení s partnerem, která otužují úderové plochy.
Kakie, muchimi-di
Různá kontaktní cvičení s partnerem, které mají rozvíjet cítění a úchopy. Cvičení jsou použitelná především v krátké vzdálenosti - tedy v reálné sebeobraně. Tato cvičení jsou součástí mnoha bojový umění, kde mají své vlastní varianty (kakie v goju-ryu, chi-sao ve wing-chun a další).
na začátek stránky