Heian Shodan

Vznik kata na Okinawě

Okinawská bojová umění vycházela z čínských, japonských a indických pramenů. Mnozí představitelé okinawských škol karate (např. Kanbun Uechi [uechi-ryu]) studovali v Číně. Součástí tréninku byly znalosti anatomických slabin soupeře a při soubojích docházelo k častým znaněním, někdy smrtelným. Trénink kata, jako "simulace boje" tak představoval důležitou součást bezpečného tréninku. Boj se odehrává v mysli karateka, má sledovatelný vnější projev, ale jeho vnitřní prožití je prakticky neomezené. Aby bylo pochopení kata dovedeno k dokonalosti, tak se každý mistr věnoval jen malému množství kata (1-3 kata). Trénink jedné kata představoval přibližně 3 roky tréninku. Kata byla uceleným bojovým systémem a nesla v sobě zakódované poselství dané školy, které nemuselo (určitě i záměrně) být patrné z pouhého pozorování.

Okinawský mistr Yasutsune (Anko) Itosu na začátku 20. století vytvořil sérii kata Pinan (Pinan-1 až Pinan-5) na základě potřeby zjednodušit nácvik základních prvků, protože kata určená začátečníkům (dětem škol) de facto neexistovala. O pramenech kata Pinan se dodnes vedou dohady. Vesměs se badatelé shodují na tom, že předlohou byla kata Kusanku (Kanku, Koshokun), někdy se hovoří i o již zapomenuté kata Channan.
Ze série kata Pinan vyšel zakladatel moderního karate Gichin Funakoshi a s drobnými obměnami tak vznikla série kata Heian. Pět stupňů kata Heian má schodovitě vést adepta skrze základy karate. Sportovím přístupem bylo toto bohužel redukováno na tenkou slupku předváděné sestavy bez hmatatelného jádra.

:: popis kata ::

:: nákres ::

Heian jako kondiční a přípravná kata

Výraz Heian lze přeložit jako "mírumilovná mysl". Prvním pohybem kata Heian-1 (Heian-Shodan) je kryt, který by mohl symbolizovat sebeobranný a neútočný charakter mírumilovného karate. Gichin Funakoshi prohodil pořadí kata Pinan-1 a Pinan-2 (dnešní Heian-1 je tedy odvozena od Pinan-2) a to z důvodů vnější jednoduchosti kata Pinan-2 oproti kata Pinan-1. Krom dalších změn, stojí za zmínku nahrazení postoje neko-ashi-dachi postojem kokutsu-dachi.

S rozvojem karate jako součásti tělesné výchovy a sportu (pro mládež) došlo k redukci nebezpečných technik, obsažených v kata, nyní určených prvotně ke zlepšení kondice a později též sportovní prezentaci. Dnes se ve stylu Shotokan, který se stal v podstatě prototypem sportovního karate, praktikuje cca 25 kata. Hlubší porozumění kata je tím pádem nad životní možnosti cvičence a ve sportovním prostředí není požadováno. Postupné zaměření na sportovní výkon přímo ovlivnilo metody nácviku kata. Pohyby se standardizovaly (aby byly jednoduše identifikovatelné rozhodčími) a část tréninku byla také investována do určité okrasnosti, protože estetický vzhled vždy ovlivňoval výsledek sportovního výkonu, který není měřitelný např. naprostým KO soupeře anebo stopkami v ruce. Funkčnost některých technik tím byla zeslabena.

Za tuto sportovní cestu mistra Itosu či Funakoshiho mnozí opěvují a mnozí zatracují. Je však nutné si uvědomit, že bez těchto změn by nedošlo k popularizaci karate, a tak by se karate nedostalo ani k nám. Dnes si můžeme svobodně vybrat, jakou školu karate chceme praktikovat a zda se ve svém tréninku přikloníme k dosažení sportovních cílů nebo reálné použitelnosti. Volbu také přirozeně ovlivní věk cvičence - v mládí je vhodné sledovat spíše sportovní cestu.
Nelze říci, že záměrem mistrů Itosua i Funakoshiho bylo vytvoření sportovního karate, ale spíše přiblížení karate širší veřejnosti, což se podařilo. Ve svém 18. doporučení (niju-kun) mistr Funakoshi výslovně píše o nutnosti ovědomit si rozdíl mezi tréninkovým cvičením a sebeobranou (reálným konfliktem).

Kata protipólů YIN-YANG

Na první pohled je Heian-Shodan velmi jednoduchá kata. Na pohled druhý už to tak není, ale její přínos je neocenitelný. Dle mého soudu je to velmi vhodně koncipovaná kata. Posuďte sami.
Se znakem čínské monády se příznivci bojových umění určitě setkali. Známý princip protipólů YIN a YANG (japonsky in-yo)se odráží i v této kata.
- postoj může být polarizován jako přední (zenkutsu) a zadní (kokutsu) - oba postoje v kata najdeme
- techniky mohou být obloukové i přímé - oba typy technik jsou v kata zastoupeny
- technika může být polarizována jako útočná a obranná - v kata tedy najdeme údery i kryty - tyto nelze(!) od sebe oddělit
- pěst může být otevřená i zavřená - zastoupeny jsou techniky zavřenou i otevřenou rukou
- plná a prázdná může být končetina, můžeme sledovat "bi-polaritu" těla (kisei, shinite vs ikite), rozdělení těla vertikální osou atd.
- oba typy iniciativ (gonosen, sennosen) lze v kata najít
- vlevo / vpravo, nahoru / dolů
- na principu polarity jsou založeny 3 základní pravidla pohybu v karate - kontrakce X expanze, pomalý X rychlý, měkkost X tvrdost.
- atd...

Filosofii (myšlenku) protikladů (plnosti a prázdnoty) je také znát v základním bojovém konceptu, zvaném in-yo. Přední ruka (mrtvá ruka) je používána ke krytí a zadní ruka (živá) provádí protiúder (gyaku-tsuki). Technika gyaku-tsuki se v kata nevyskytuje, ale najde své uplatnění při analýze kata (bunkai).

Základní pohybová schémata, analýza kata

Jako první kata v řadě (pokud bychom nepočítali Taikyoku) musí jednoduše pracovat se základními pohybovými prvky. Přemisťujeme se jednoduchým krokem, nebo za pomoci obratů, které jsou důležitým prvkem této kata. Hlavním zdrojem síly je korektní postoj a dodržení principů biomechaniky. Studovat můžeme také časování technik, iniciativu a fáze jejich provedení. Zajímavé cvičení je provedení kata za použití jedné končetiny nebo s tai-sabaki případně různými kopy.

Klíčové body kata:
- správně přenášíme váhu (pozor na chybné pohyby paty a špičky)
- sledujeme správné držení těla a pozice trupu (shomen, hanmi, yokomen)
- udržujeme pozornost na cvičení (zanshin)
- dbáme na správné, přirozené dýchání
- chodidla držíme stále celou plochou na zemi (unsoku)
- obraty provádíme také kolem pat

Podněty k samostudiu


- jaké nevýhody má gonosen a jak jim předcházíme?
- proč jsou v kata obsaženy právě techniky krytů age-uke, gedan-barai a shuto-uke?
- které další osy znáš a použiješ při tréninku kata?
- jaký je praktický rozdíl mezi obloukovou a přímou technikou?
- proč nejsou v kata Heian-Shodan kopy?
- prostuduj držení své pěsti (seiken), malíkové hrany (shuto)
- prostuduj hikite
- co je to kiai. Je důležité? A co vlastně znamená?
- obrat je taktický prvek a má mnohá využití
- proč každá kata učí nějaké vyproštění z úchopů?
- rotace (nejen) základních technik lze otočit

Bunkai

- chudan-tsuki vs gedan-uke, gyaku-tsuki
- chudan-geri vs ushiro-geri
- základní vyproštění (katate-dori)
- vyproštění s atemi (universální kombinace)
- měkké použití krytů (např. v úchopech)
- varianty základních technik
- hiki-te
- kiri-kaeshi
- zavření soupeře

na začátek stránky

 

Napište nám | ©2011  Svoboda Petr    aktualizováno 15.04.2013

Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 pixelů