Ač se to může zdát divné, velká část kata školy Shotokan pochází z Číny. Jejich forma je pozměněna vývojem karate (toudi) na Okinawě a v Japonsku. Často se kata stejného názvu velmi liší v rámci jednotlivých škol karate a naopak kata jiného názvu jsou někdy tatáž.
Škola (styl) Shotokan-ryu (ryú = škola) vyučuje cca 25 kata. Počet kata se liší v závislosti na vedení stylu (WKF, SKIF, ITKF, JKA). Kata jsou původem ze třech okinavských stylů : Shuri-Te, Tomari-Te a Naha-Te. Přesné rozdělení kata do těchto stylů se velmi liší i v podání uznávaných kapacit karate. Proto se takové klasifikaci vyhneme. Pro naše potřeby můžeme kata rozdělit do čtyř skupin :
Základní kata (Kihon kata)
Tato kata většinou vznikla na Okinawě, v relativně nedávných dobách, a to jako jednuduchý základ pro vyučování karate na školách. Do této skupiny můžeme zařadit kata řady Taikyoku a Heian, nebo Ten-no-kata Omote apod. Trénink kata Taikyoku závisí na konkrétní "škole" a není napříč některými styly jednotný.
Základní pokročilá kata
Tuto skupinu tvoří jádrová kata Shotokanu (Bassai-Dai, Empi, Jion, Kanku-Dai) a dále Tekki-Shodan a Hangetsu.
Pokročilá kata (mistrovská kata)
Skupina pokročilích kata je určená pro zkušené karateky, vesměs držitele mistrovských stupňů. Lze je však učit i žáky, neboť jim pomáhají přizvednout pokličku pokročilého karate. Můžeme sem zařadit kata Bassai-Sho, Kanku-Sho, Tekki-Nidan, Tekki-Sandan, Sochin, Wankan, Kitei, Jitte, Jiin.
Podle JKA rozdělení sem řadíme Tekki-Nidan, Jitte, Sochin, Nijushiho, Chinte a Gankaku.
Vrcholná kata
Ovládnout některou z této kata je bez náležitého tréninku nemožné. Vvyžadují léta tvrdého cvičení. Do této skupiny patří Gankaku, Unsu, Chinte, Gojushiho-Dai, Gojushiho-Sho, Nijushiho, Meikyo.
Podle JKA rozdělení sem patří Tekki-Sandan, Bassai-Sho, Kanku-Sho, Jiin, Meikyo, Wankan, Unsu, Gojushiho.