Tekki-Shodan (Železný jezdec)
Kata řady Tekki procvičují silné a stabilní postoje. Klíčovým postojem celé kata je kiba-dachi a připomíná tak postavu jezdce na koni. Kata Tekki jsou velmi stará a účinná v boji zblízka, v sebeobraně. Při správném cvičení kata posiluje kolena a svaly trupu.
Bassai-Dai (Vytažení z pevnosti)
Tato velmi stará kata je považována za jádro Shotokanu, ceněnou pozici má však i v jiných školách, protože byla na Okinawě hojně rozšířena. Za svou pozici vděčí především své síle a dynamice vycházející z práce boků. Za důkaz oblíbenosti kata lze považovat i skutečnost, že existuje v mnoha verzích (Oyadomari Passai, Matsumura no Passai a další).
Jion (Chrám Jion, Láska a milosrdenství)
Kata Jion má demonstrovat především sílu duševní, ikdyž zde najdeme pasáže, kde vynikne energické a odhodlaná technika. Kata není typickou ukázkou stylu Shotokan, v dnešních dnech však tvoří jádro této školy. Techniky v kata jsou velmi přímočaré a relativně jednoduché. S trochou nadsázky bychom ji mohli nazvat "vyšší Heian".
Kanku-Dai (Pohled do nebe)
Název kata je odvozen podle úvodního pohybu. Jedná se o jednu z nejstarších kata, cvičených do dnešních dnů. Kata je velmi dlouhá a obsahuje pestrou škálu technik, použitelnou proti vícero útočníkům. Pravděpodobně je matkou kata řady Heian. Mezi karate kata má výsostné postavení nejen ve směru Shotokan. Právem byla vybrána WKF jako první z dvojice shitei-kata pro Shotokan (společně s kata Jion).
Empi (Let vlaštovky)
Kata zaujme svou rychlostí a lehkostí, stabilita bojovníka je však zachována. Pro rychlé střídání "pásem" a směrů , kdy karateka klečí, stojí nebo skáče je připodobněna k letu vlaštovky.
Kata pochází pravděpodobně z Tomari-Te a to ji činí unikátní a vzácnou. Styl z Tomari je dnes považován jako zapomenutý.
Hangetsu (Půlměsíc)
Za svůj název vděčí tato stará kata netradičnímu postoji s vnitřním napětím (hangetsu-dachi) a způsobu přemisťování v něm. Pozornost je navíc zaměřena na správné brániční dýchání. Kata Hangetsu je spíše blízká stylu Naha-Te.