Pokročilá kata školy Shotokan
Tekki-Nidan (Železný jezdec 2), Tekki-Sandan
Kata dále rozvíjí principy řady Tekki. Existuje teorie, které tvrdí, že všechna Tekki kata (1-3) tvořila dříve jednu velkou kata, která byla rozdělena do tří částí. Nelze to však zcela doložit. S největší pravděpodobností je původní její první část (Tekki-Shodan). Tekki kata byla dříve určena začátečníkům. Sám mistr Funakoshi strávil deset let cvičení právě s kata Tekki.
Wankan (Královská koruna)
Název kata je odvozen od úvodních pohybů, které připomínají hroty koruny. Kata má velmi útočnou tendenci a veškeré pohyby jsou směrovány vpřed. Zvláštností je, že obsahuje pouze jedno kiai. Wankan stojí poněkud stranou, ačkoli jejím autorem je podle některých zdrojů sám Gichin Funakoshi. Je to snad proto, že ji zanechal nedokončenou?
Bassai-Sho (Vytažení z pevnosti - menší verze)
Kata je rámcově stejná jako její "velký bratr" Bassai-Dai. Za autora je považován Anko Itosu, avšak nelze s určitostí říci, že kata vznikla odvozením z dnešní Bassai-Dai. Nejspíše se jedná o jinou verzi kata Passai, která je (a byla) na Okinawě hojně rozšířená.
Kanku-Sho (Pohled do nebe - menší verze)
Kata je jinou verzí Kanku-Dai. Obsahuje časté změny směru a obranu proti více útočníkům. Oproti Kanku-Dai obsahuje méně pohybů.
Jitte (Deset rukou), Jiin (Chrámová půda)
Původ obou kata (společně s kata Jion) je sporný. Pravděpodobně se jedná o tři rozdílné verze jedné kata. Kata rozvíjí podobné principy, způsob je však různě obtížný a také podobnost pohybů je dobře skrytá. Jitte učí bránit se proti napadení holí. Kata Jiin není v JKA standardizována.
Sochin (Chránit mír)
Kata pochází z Naha-Te a byla přepracována mistrem Funakoshi a jeho synem. Jedná se o velmi energickou kata. Učí silné útočné techniky a boj na blízko. Téměř celá je prováděna v postoji sochin-dachi.
Gankaku (Jeřáb na skále)
Kata je typická svým postojem na jedné noze. Rozvíjí zajímavé kombinace, pohyblivost a ki-me. V některých stylech příbuzných Shotokanu byla považována za vrcholnou formu. Kata klade velké nároky na stabilitu a procvičuje se v ní poměrně mnoho postojů.
Meikyo (Jasné zrcadlo)
Jak název napovídá jsou mnohé techniky v kata zrcadlově symetrické. Typickou technikou této kata je např. sankaku-tobi. Meikyo je klidná a vyrovnaná kata procvičující techniky a myšlenky řady Heian.
Nijushiho (24 kroků)
Velmi zajímavá kata, původem nejspíše z Naha - používá např. typický postoj sanchin-dachi. Učí velmi osobité techniky a zajímavé aplikace, použitelné pro boj zblízka. Původ kata je v Číně, ačkoli byla ve stylu Shotokan nejméně jednou přepracována.
na začátek stránky