Taktika

Mysl proti mysli

Trénink korektních technik, jejich použití a načasování by byl zcela zbytečný bez potřebné taktiky. Ta nám má pomoci odhalit úmysl nebo schopnosti soupeře, případně vmanipulovat útočníka do nevýhodné situace. Je zjevné, že taktika úzce souvisí s fyzickou i duševní připraveností jedince a bude se lišit ve sportovním zápase a v sebeobraně. V sebeobranné situaci nemusí být pro taktiku žádný prostor a vše bude záležet na správně osvojených automatizovaných reakcích. Stavy mysli jako zanshin, ishi nebo mushin jsou nedílnou součástí tréninku kata i kumite.

Opět kata

Základní soubor taktik je ukryt v kata. Ta může bezpečně zaručit procvičení správných návyků. Aktuální taktika je však neuchopitelná v tom, že se bude odvíjet od konkrétní situace. V zásadě by mohla využívat

Iniciativa

Základní iniciativy jsou dvě. "Pozdní" (reakční) iniciativu nazýváme go-no-sen. Lze ji popsat jako reakci typu blok + protiútok. Včasná, bdělá iniciativa se nazývá sen-no-sen a je charakteristická vstupem obránce do útočící techniky. Bez iniciativy nelze zvítězit, ani se ubránit.
V souladu s iniciativou dělíme i své soupeře na spíše aktivní a spíše pasivní. Způsob vedení souboje se také mění.

na začátek stránky

 

Napište nám | ©2011  Svoboda Petr    aktualizováno 18.10.2013/span>

Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 pixelů