Pinan Shodan

Vznik kata na Okinawě

Okinawská bojová umění vycházela z čínských, japonských a indických pramenů. Mnozí představitelé okinawských škol karate (např. Kanbun Uechi [uechi-ryu]) studovali v Číně. Součástí tréninku byly znalosti anatomických slabin soupeře a při soubojích docházelo k častým znaněním, někdy smrtelným. Trénink kata, jako "simulace boje" tak představoval důležitou součást bezpečného tréninku. Boj se odehrává v mysli karateka, má sledovatelný vnější projev, ale jeho vnitřní prožití je prakticky neomezené. Aby bylo pochopení kata dovedeno k dokonalosti, tak se každý mistr věnoval jen malému množství kata (1-3 kata). Trénink jedné kata představoval přibližně 3 roky tréninku. Kata byla uceleným bojovým systémem a nesla v sobě zakódované poselství dané školy, které nemuselo (určitě i záměrně) být patrné z pouhého pozorování.

Okinawský mistr Yasutsune (Anko) Itosu na začátku 20. století vytvořil sérii kata Pinan (Pinan-1 až Pinan-5) na základě potřeby zjednodušit nácvik základních prvků, protože kata určená začátečníkům (dětem škol) de facto neexistovala. O pramenech kata Pinan se dodnes vedou dohady. Vesměs se badatelé shodují na tom, že předlohou byla kata Kusanku (Kanku, Koshokun), někdy se hovoří i o již zapomenuté kata Channan.

Vznik a význam kata

Kata je důležitá pro rozvoj kombinací technik, držení těla i trénink různých načasování a vzdáleností . Důsledný trénink Pinan-Shodan odpovídá na důležitou otázku proč, a za jakých podmínek kryjeme útok zadní paží. Naučí nás udržet dynamickou rovnováhu v úderech a kopech, a m.j. nahlédnout pod pokličku běžných krytů. Pohyby jsou složitější, ale logické. V bunkai se objevuje mnoho zajímavých variant použitelných i v mimopostojovém boji a jednotlivé bunkai lze dále rozvíjet v cyklech po výuce dalších kata řady Pinan.

Trénink kata lze rozdělit do určitých bloků:
a) úvodní kombinace
b) kryt a kop stranou
c) shuto-uke a nukite
d) kombinace uchi-uke/oi-mae-geri/gyaku-tsuki (+ morote-uchi-uke)
e) kombinace gedan-uke s age-uke

Charakter kata

Kata je od prvního pohledu pestřejší a také těžší nežli Pinan-2 (proto nejspíš jejich pořadí mistr Funakoshi ve stylu Shotokan změnil). Jako většina Pinan kata začíná druhá kata výkrokem do uki-ashi-dachi s relativně komplikovanou technikou prováděnou oběma pažema. V kata se používají kopy, techniky v pozici gyaku-hanmi (kosa-dachi), procvičuje se přemisťování a držení těla v postojích. Opět se setkáme s kombinací čtyř krytů malíkovou hranou. Typickou částí kata je úvodní kombinace, technika krytu s bočním kopem (rozvíjena i v dalších kata) a pak kombinace s krytem zadní rukou a kopem mae-geri. Kata končí technikou age-uke.

Základní pohybová schémata, analýza kata

Kata nás seznamuje nás hlouběji s postojem uki-ashi-dachi. Dále se kata podrobněji věnuje iniciativě v kumite a také učí základní předpoklady pro použití kopu. Ukazuje několik způsobů jak zachovat dynamickou rovnováhu.

Klíčové body kata:
- správná pozice chodidel
- distribuce váhy
- kamae
- rotace boků v technikách
- pozice gyaku-hanmi
- nízké držení těžiště
- uvolnění ramen, hiki-te
- iniciativa

Podněty k samostudiu


- jakou funkci má kamae?
- která paže v úvodní kombinaci je kryjící?
- prostuduj podobnost uchi-uke a yoko-uke
- kde v kata nalezneme iniciativu typu sen-no-sen?
- yoko-geri je výsledkem úpravy kata pro sportovní účely, v praxi je lépe použít jiné kopy
- nejčastější technikou v kata je shuto-uke
- zamysli se nad nukite
- proč a kdy kryjeme zadní paží?
- sleduj pozici boků v mae-geri a porovnej ji s kata Pinan-Yondan
- proč kata končí technikou age-uke?
- co je kime? Jaké má předpoklady?
- zenkutsu a kokutsu je jeden postoj. Co ovlivňuje jeho šířku nebo délku?

Bunkai

- morote-dori (z)
- nagashi-uke
- obrana stranovou technikou, aplikace stranových technik
- katate-dori (gj), shuto-uchi
- jodan-tsuki vs shuto-uke
- osae-uke, tsuki
- iriguchi-waza - uchi-uke-gyakuhanmi, geri, gyaku-tsuki
- krátké uchi-uke
- gedan-barai a suplementy age-uke
- chudan-geri vs gedan-uke, (age-uke), gyaku-tsuki
- otevření soupeře
- vstup do soupeře

na začátek stránky

 

Napište nám | ©2011  Svoboda Petr    aktualizováno 24.10.2013

Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 pixelů